שבועות וחודשי הריון

כשאת נמצא בהריון, הזמן כבר לא מדבר אלייך בשעות או ימים, אלא בשבועות וחודשים, כך בדיוק סופרים את תקופת ההיריון. הרי בכל שבוע יש צורך לבצע בדיקות שונות, כל חודש יש צורך לעבור בדיקות וסקירות אחרות, ואת נמצאת, מן הסתם במצב אחר.

אחת כמה וכמה כששבועות וחודשי הריון מתארכים מעבר לתאריך הלידה המשוער, אז נכנסים למצב של מעקב הריון עודף. מצב בו עלייך להגיע אל רופא גניקולוג ומיילדת בשביל לבצע מעקב צמוד וקפדני, זאת בשביל לוודא שאין סיכון בהריון ובלידה. לצערנו הרב, במצב של הריון עודף, רמת הסיכון עולה, וייתכן מאוד שיתברר שהתינוק נמצא במצוקה עוברית או במצב של סכנת מוות. במצב כזה יש סיכוי שתצטרכי לעבור ניתוח קיסרי.

מעקב הריון עודף מתחיל מהשבוע הארבעים להריון, אז יש לבצע ניטור עובי וכן בדיקות אולטרא סאונד להערכת מצב העובר, משקלו והערכת כמות מי השפיר שנמצאים בבטן. מעקב זה יתבצע מדי יום עד שלושה ימים, והוא יימשך עד למועד הלידה. במידה ויהיה צורך וכן הרופא גניקולוג ומיילדות ימצאו לנכון הרי שיוחלט האם לבצע ניתוח קיסרי ואף יינתנו אמצעים למתן זירוז להשראת הלידה.

בדיקת מעקב הריון עודף מתרחשת אצל רופא גניקולוג ומיילדת, בין היתר במרפאות פרטיות וכן במחלקת יולדות בבתי חולים. במידה ויש מתגלה בעיה, הרי שיש לבצע טיפול באופן מיידי. כשפי שניתן להבין חשוב לעבור את המעקב כולו ואת הבדיקות השונות אצל גניקולוגים מומחים ומנוסים, כך שיהיה ברור כיצד ניתן לפעול בנושא.

על האישה מוטל לבצע מעקב של שבועות וחודשי הריון, לא על פי סדר הטיפולים והבדיקות שהיא עברה אלא גם לתעד כל נקודה ודבר שהיה חשוד או יכול להשפיע מבחינתה על המעקב. כך מי שמבצע את הבדיקות יוכל לדעת בדיוק מה קודם לכן, וכן בעתיד, בהריונות הבאים, היא תוכל לתאר זאת בפני הרופאים שלה. התיעוד חשוב בשביל שיהיה ברור מה היה וכיצד ניתן להתמודד עם זה בצורה נכונה וטובה.

אם גם את זקוקה למעקב הריון עודף, את מוזמנת לפנות אלי, ד"ר ילנה קטנוב, רופאה גניקולוגית ומיילדות. אני אשמח לבצע את המעקב ולהכין אותך לקראת לידה בטוחה. כל מה שאת צריכה לעשות, זה ליצור איתי קשר דרך האתר או בטלפון ואני אקבע לך תור לפגישה. במהלכה תוכלי לקבל את כל המידע בנושא, וכן תעברי את כל הבדיקות הנדרשות כולל מעקב עד הלידה.   

מוזמנים לקרוא בנוסף:
חישוב שבועות הריון
שבועות וחודשי הריון