רופא גניקולוג ומיילדת

נשים רבות פונות לרופא גניקולוג ומיילדת בשלבים שונים בחייהן: בצעירותן הן פונות לשם קבלת יעוץ והדרכה בתחום אמצעי המניעה או לשם קבלת מרשם לגלולות נגד הריון, ובהמשך חייהן הן פונות על מנת לשמור על בריאות תקינה, במיוחד בתחום הנשי המורכב. בדיקת גניקולוג עשויה להיות מביכה לעיתים, והתחושה של ישיבה על כסא הגניקולוג מזכירה לנשים רבות תחושה של ביקור אצל רופא שיניים. אך אם זאת רופאה שחשים איתה בנוח, ואם מערכת היחסים איתה היא כמו עם חברה, התחושה שמתקבלת עשויה להקל במידה רבה את אי הנעימות הזאת.

הבדיקות הגניקולוגיות בתקופת ההריון
אישה בהריון זוכה לפגוש את הרופא הגניקולוג לעיתים תכופות יותר. החל מבדיקות השתן הראשונות המוודאות את קיומו של ההריון, דרך האולטראסאונד הראשון בו נראה העובר ברחם, וכלה בבדיקות השונות שעוברת האישה ההרה במהלך המסע עד הלידה המיוחלת. כל התהליך כולו מלווה בבדיקת גניקולוג אחת לתקופה גם בהריון תקין, ובמיוחד כאשר ישנם סיכונים שונים.

לרוב מחשבים את חודשי ההריון לפי שבועות, כאשר כל מספר שבועות מוגדר כתקופה בתוך ההריון. למשל, 12 שבועות יכונו השליש הראשון של ההריון ויכללו בדיקות מסוימות, במיוחד לאם הבוחנות את תקינות ההריון בשלב בו ניתן להפסיקו באמצעות הפלה רגילה. לעומתם, 12 השבועות האחרונים בהריון מוקדשים במיוחד לבחינת מצבו של התינוק לפני שהוא פוגש מקרוב את אמו ואת המיילדת.

אז מה בעצם עושה המיילדת?
בעוד תפקידו של הגניקולוג ברור מאד, תפקידה של המיילדת אינו מוכר לרבות. אם הלידה היא תהליך טבעי, המבוצע על ידי נשים ברחבי העולם אלפי שנים, מדוע בעצם תזדקקו למיילדת? הגניקולוג ליווה את האישה ההרה בחודשי ההריון, שבוע אחר שבוע. נבדקו כבר בריאותה של האם והתאמתה ללידה, וגם בריאותו של העובר נבדקה שוב ושוב, אז למה לא לתת לו לצאת באופן טבעי לאוויר העולם?

תפקידה של המיילדת הוא בשלב הלידה עצמו. בניגוד לגניקולוג המלווה את האם עד ללידה, המיילדת נמצאת בתהליך עצמו, כאשר היא משמשת מקור תמיכה ליולדת באמצעות מילה ומגע, אך גם משמשת כגורם מבקר על תהליך הלידה עצמו, המתריע מפני תקלות שונות או מפני ניסיון של האם להאיץ את תהליך הלידה ולפגוע בעצמה או בילוד בטעות. אף ברגע הלידה עצמו מסייעת המיילדת בקביעת תנוחות האם תוך הבנה מעמיקה בזווית הנכונה בה התינוק יוצא, ותוךאפשרות לבצע פעולות ידניות או מכניות על מנת להוציאו אם הלידה מסתבכת. אמנם מדובר בתהליך טבעי, אך תפקידה של אישה נוספת המסייעת ליולדת קיים כבר אלפי שנים, ולא בכדי נשמר גם בתקופתנו.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
ביקור אצל גניקולוג
רופא גניקולות ומיילדת