ספירת שבועות הריון

במשך שנים היה נהוג לספור שבועות הריון לפי חודשים. כשהיו שואלים אישה באיזה שלב של הריון היא, התשובה היתה נמדדת בחודשים. לפני מספר שנים זה החל להשתנות והספירה החלה להיות פי שבועות, בין היתר כי מעקב הריון לפי שבועות הוא הרבה יותר נכון וחכם.

בשביל להבין את ההבדל, צריך לגשת לנושאים כמו בדיקות הריון, הריון עודף, אז אם סופרים את ההיריון על פי חודשים, עלולים לפספס בדיקה או פרוצדורה רפואית מסוימת. לכן הרופאים ממליצים ובצדק, לבצע ספירת שבועות הריון. מאחר ולוח הזמנים של הבדיקות נמדד על פי שבועות, קל יותר לבצע את הספירה כך. יש לציין שכל אישה בתחילת ההיריון מקבלת תוכנית ברורה של בדיקות אשר עליה לעבור, בדיקות שיבחנו את מצב בריאותה וכן מצב העובר. הבדיקות יתפרסו על פני תקופת ההיריון בהתאם לשבועות. כמו כן, בכל עת כשהיא תגיע לרופא נשים, הרי שהוא יכול לבדוק באיזה מצב היא על פי מספר השבועות, מן הסתם זה הרבה יותר נוח ומדויק מאשר על פי חודשים.

כיצד יודעים לחשב ספירת שבועות הריון? האמת היא שמדובר בפרוצדורה יחסית פשוטה שכן באתרי אינטרנט של קופות חולים, במרפאות נשים וכן אצל רופאות נשים, ישנם מחשבונים שונים שעוזרים לבצע את הספירה. צריך לשים לפי החישוב נעשה על פי שבוע, חודשים וטרימסטרים (שליש). חודש ראשון בהריון נמשך 6 שבועות, ולאחר מכן הספירה היא על פי 4 שבועות. לכן הריון יכול להגיע לשבוע 42. מבחינת טרימסטרים, הרי שהטרימסטר הראשון הוא 13 שבועות, לאחר מכן הוא עד שבוע 26 והאחרון הוא עד שבוע 42, ומכאן שהוא גם הארוך ביותר.

כפי שאפשר להבין ישנן דרכים שונות כיצד למדוד הריון, הדרך המקובלת כיום היא על פי מעקב הריון לפי שבועות, אך לא פעם תוכלי לשמוע אצל הרופא גם מונחים כמו חודשים וטרימסטרים, גם במאמרים מקצועיים בנושא ידברו במונחים אלו ועל כן, חשוב שתדעי כיצד הם מתחלקים ואיך הם בנויים.

לסיום, אם את רוצה לדעת עוד על שבועות הריון לפי חודשים או מעקב הריון לפי שבועות, את מוזמנת ליצור איתי קשר. שמי ד"ר ילנה קטנוב ואני אשמח לעמוד לרשותך בכל נושא ובכל עניין שקשור להריון שלך, ובפרט על ספירת שבועות הריון. את מוזמנת לפנות אלי דרך האתר או בטלפון ואני אענה לך בהקדם.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
רפואת נשים דחופה
ספירת שבועות הריון