מעקב הריון עודף

מעקב הריון עודף

התופעה של מעקב הריון עודף, היא תופעה שכיחה בעולם ההריונות. נשים רבות נאלצות לחוות אותו ואז חשובה מאוד תשומת הלב של רופאי נשים שמטפלות באותן נשים שנמצאות בשלב זה של ההיריון, וכן חשוב מאוד לקבל את ההחלטה הנכונה האם לזרז את הלידה או להמשיך בהריון ולאפשר ללידה להתבצע באופן טבעי.

מה זה בעצם מעקב הריון עודף? בדרך כלל, כידוע, נשים אמורות ללדת בחודש התשיעי, אך מה קורה שמגיע החודש התשיעי, ומועד ההיריון לא קרב?  מה נשים אמורות לעשות אז? ובכן החל משבוע 40 נמצאת האישה במה שנקרא מעקב הריון עודף, כלומר מצב בו רופאי נשים עוקבים באופן קפדני אחר ההיריון, ובמידה והלידה לא מגיעה, עליהם להחליט האם לזרז אותה או לא. חשוב לציין אחרי השבוע הארבעים, ההיריון נחשב כעודף.

מדוע נשים נמצאות בסיטואציה של הריון עודף? יכולות להיות סיבות שונות, מחקרים שונים מראים שהתפתחות מוח העובר משפיעה על כך, מחסור בהורמונים, וכן חשוב לומר, שאישה אשר חווה הריון עודף בעבר, יתכן ותחווה אותו שוב. מעקב אחרי הריון עודף הוא הכרחי מאחר, וככל שהריון מתקדם ייתכנו סיבוכים שונים, הן במצב העובר והן במצב האישה. חשוב לומר, שהסיכוי של העובר לחלות או לא לצאת בחיים מההיריון אחרי שבוע 40 נמצאים בעלייה. לכן המעקב הוא חשוב ויכול להציל חיים. המעקב יכלול בדיקות שגרתיות אך גם בדיקות לחץ דם, דופק, חלבון בשתן, מוניטור לעובר ואולטרא סאונד.

כפי שציינו קודם לכן, אם מגיעים אל שלבי ההריון המתקדמים, ניתנת בידי הרופאים ההחלטה האם לזרז את הלידה או לא. החלטה זו תתקבל אם האישה תהיה בסכנה או העובר. זו סיבה נוספת מדוע חשוב להיות במעקב הריון עודף, שכן ייתכן מאוד שלא תהיה ברירה אלא לזרז את הלידה בטרם יהיה מאוחר. כמובן שלפני קבלת ההחלטה, הרופא יצטרך להסביר לאישה במה מדובר ומדוע הוא החליט שזה הצעד הנכון. בדרך כלל, לא לנהוג למשוך את ההיריון אחרי שבוע 42. במקרים רבים ההחלטה מתקבלת בשבוע ה-40 או 41.

לסיום, אם אתם רוצים לדעת עוד על שלבי ההריון ובפרט על מעקב הריון עודף, זה הזמן ליצור איתי קשר. אני ילנה קטנוב, רופאת נשים בעלת קליניקה בתל אביב, מטפלת בנשים רבות, בפרט נשים עם מעקב הריון עודף. אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה ואשמח לענות ולטפל בכם. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
הפסקת הריון פרטית