התקנת התקן תוך רחמי

התקנת התקן תוך רחמי

אמצעי מניעה הם אולי אחת ההמצאות הגדולות של המאה העשרים: החל מהגלולה ועד לזריקות, קיים מגוון רחב של אמצעי מניעה. החיסרון של רובם הוא שהם מצריכים התעסקות יום יומית כמו במקרה של גלולה נגד הריון, או רכישת מוצר כאשר מחליטים לקיים יחסי מין כמו במקרה של קונדום, וחלקם אף גורמים לירידה בחשק המיני מסיבות שונות. בניגוד אליהם, ההתקן התוך רחמי נמצא בגוף למשך חמש שנים, ואין צורך להוציא אותו או להכניסו מחדש, או אפילו לזכור שהוא שם.

מהן האפשרויות העומדות לפנייך?
במרפאת ד"ר ילנה קטנוב, המתמחה מזה שנים ברפואה גניקולוגית, מותקנים התקנים תוך רחמיים משני סוגים. הראשון הוא התקן מתכת פשוט והשני הוא התקן מירנה, שמלבד ההגנה נגד הריון בלתי רצוי, מסייע גם לנשים הסובלות מדימום וסת מוגבר, או למטרת הגנה על רירית הרחם בעת טיפול הורמונלי המתבצע בגיל המעבר.
 
אחד היתרונות הגדולים של התקנת ההתקן התוך רחמי הוא שהוא נחשב לבטוח יחסית מבין אמצעי המניעה השונים, כל כך בטוח שבשנת 2014 פרסם איגוד רופאי הילדים האמריקאי (כן, דווקא רופאי ילדים ולא גניקולוגים) המלצה על אמצעי מניעה ארוכי טווח (כאשר מדובר בפרט בהתקן תוך רחמי וכן בשתל תת עורי) כבחירה מועדפת לרופאים, כאשר המטופלות הן נשים צעירות ונערות בגיל הפוריות המקיימות יחסי מין. בניגוד לאמצעי מניעה אחרים העשויים לגרום ירידה בחשק המיני, ההתקן התוך רחמי אינו משפיע לרעה בתחום זה.

הפסקת הריון
ההתקן התוך רחמי יכול גם לשמש כאופציה להפלה או להפסקת הריון , אם הוא מותקן בזמן – ישנם רופאים הממליצים על התקנת התקן תוך רחמי גם לנשים שקיימו יחסי מין בלתי מוגנים, ואינן מעוניינות להיכנס להריון מיחסים אלה. התקנה זו מתבצעת עד חמישה ימים מיום קיום היחסים, כדרך להפסקת הריון , מבלי צורך לבצע תהליך של הפלה. עד חמישה ימים מתום היחסים, ההתקן אינו מאפשר לגוף להתחיל תהליך של הריון, ולכן קיים סיכוי של כמעט מאה אחוזים להפלה.
 
יחד עם היתרונות הגדולים של ההתקן, ישנם מצבים רפואיים בהם התקנת התקן תוך רחמי אינה מומלצת, ועשויה אף לפגוע. ביניהם ניתן למנות נשים הסובלות מבעיות אונקולוגיות (הקשורות למחלת הסרטן) באזור צוואר הרחם או ברחם עצמו, נשים הסובלות מזיהום באיברי המין או במערכת הרבייה, וכן נשים שכבר נמצאות בהריון. האופציה של הפסקת הריון פרטית – יש להדגיש – קיימת אך ורק אם ההתקן התוך רחמי מותקן ימים ספורים לאחר המגע המיני, לפני שהעובר נקלט ברחם.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
ביקור אצל גניקולוג