בדיקה גניקולוגית

קיים מגוון סיבות בעטיין נשים רבות הולכות לבדיקה גניקולוגית. החל מבדיקה שגרתית המומלצת אחת לשנה, דרך בדיקות גניקולוגיות הקשורות לשינוי באמצעי מניעה, עד בדיקות שגרתיות במהלך הריון או בניסיון להיכנס להריון. בדיקות מיוחדות אף מתבצעות בשלבים מתקדמים מאוד של ההריון, כמו בדיקות גניקולוגיות במקרים של הריון עודף (הריון שממשיך מעבר לתשעת חודשי ההריון הנורמלי, ומצריך מעקב צמוד על מנת לשמור על בריאותם של האם ושל העובר בתהליך זה).

הריון ארוך מהרגיל
מצב של הריון עודף מחייב השגחה גניקולוגית צמודה, זאת משום שבמקרה בו עובר נשאר ברחם לאחר השבוע הארבעים, הוא חשוף יותר לסיכונים. זאת משום שהשליה לרוב מתפקדת באופן ירוד יותר בשלב זה של ההריון. בנוסף, קיימים פחות מי שפיר המגנים על העובר ועשויות גם להתקיים הפרעות בקצב הלב שלו, כך שהיכולת להתמודד עם צירי הלידה יורדת.

כאשר ההריון ממשיך יותר מהצפוי העובר גם עשוי להפריש את הצואה הראשונה שלו, תופעה המכונה "מקוניום" ושאיפה שלה עשויה לגרום למצוקה נשימתית. עוד מאפיין של עוברים שנולדו לאחר המועד הוא שהם עלולים לסבול מהיפוגלוקמיה – רמות סוכר נמוכות – כיוון שהסביבה בה התינוק מתפתח ברחם האם כוללת רמות סוכר נמוכות יותר. היפוגלוקמיה עשויה לגרום לסיבוכים בשלב מאוחר יותר בעתיד.

בריחת שתן
מצב נוסף שבעטיו נשים הולכות לבדיקות גניקולוגיות הוא מצב רפואי, מביך לעיתים, של בריחת שתן. זו יכולה להתרחש באופן זמני כאשר אישה נמצאת בהריון, או גם במקרים של נטילת תרופות, של שתייה מרובה, או בגיל המעבר. אם בריחת השתן מתרחשת בעת שהאישה נמצאת בהריון, לרוב מדובר בבעיה זמנית הנובעת מהעובדה כי ההריון משפיע על שרירי האגן, והם לוקים בתמיכתם בשליטה במתן שתן.

במרפאה של ד"ר ילנה קטנוב, מבקרות נשים לבדיקות גניקולוגיות שגרתיות לצורך שמירה על בריאות תקינה, במיוחד עבור נשים המקיימות יחסים באופן קבוע. כמו כן, מתבצעות במרפאה בדיקות גניקולוגיות לנערות המתחילות לקיים יחסי מין בפעם הראשונה, לנשים המתכננות הריון ולנשים הנמצאות בהריון וזקוקות למעקב על ידי רופאה מומחית בתחום, ליד תומכת בשלב החשוב כל כך בחיים ולליווי צמוד שלה ושל העובר עד שהוא יוצא לאוויר העולם.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
רופא גניקולוג ומיילדת
בדיקה גניקולוגית