אולטראסאונד גניקולוגי

אחד הרגעים המרגשים ביותר בחייה של כל אם הוא הרגע בו היא רואה את הילד שלה לראשונה. אם בעבר, לפני שנים רבות, היה זה הרגע בו הילד יצא מהרחם – היום ניתן לראות אותו כבר לאחר מספר שבועות וחודשי הריון. היתרון הגדול של האולטראסאונד גניקולוגי הוא האפשרות להתרשם מהתפתחותו של התינוק כבר במהלך ההיריון, לזהות את מין התינוק מיד כשמתחילים להופיע איברי המין הראשונים, וגם לזהות פגמים שחלילה נוצרו במהלך ההיריון ולהחליט אם להמשיכו.

שבועות וחודשי הריון
על פי רוב, נספרים חודשי ההריון על פי שבועות, והם מהווים אבן דרך במסע הארוך של ההריון עד לרגע הלידה, ובמרפאה של ד"ר ילנה קטנוב, האמהות לעתיד יודעות למה לצפות בכל שבוע של ההריון, כמו מדי כמה שבועות וחודשי הריון הילד יתחיל לפתח איברים נוספים, ומתי כבר אפשר יהיה לראות את תווי פניו באולטראסאונד גניקולוגי. הבדיקות השונות המתבצעות לאם ולעובר הן חלק מתהליך המשלב בדיקות שגרתיות המבצעת כל אם לעתיד, וחלק הן בדיקות הקשורות להיסטוריה הרפואית של האם.

האולטראסאונד גניקולוגי מתחשב בחודשי ההריון לפי שבועות בתהליך הבדיקה, כאשר הבדיקות השונות המבוצעות באם יכולות להתבצע גם לפני תחילת ההריון עצמו. מטרת הבדיקות המבוצעות לפני תחילת ההריון היא בדיקה של נוכחות גנטית של גורמי סיכון שונים, כאשר לעיתים נבדק גם האב המיועד על מנת לזהות זוגות המצויים בסיכון למחלות ולמומים תורשתיים. מטרת בדיקות האולטראסאונד גניקולוגי הראשון היא לזהות את מיקום ההיריון, האם הוא ברחם או מחוצה לו, וכן לזהות את גיל העובר, כאשר החישוב מתבצע לפי אורך העובר מראשו ועד עכוזו (כיוון שרגליו מקופלות).

דעי מתי את עתידה ללדת
לעיתים, ביצוע האולטראסאונד מגלה כי חישוב השבועות והחודשים היה שגוי, בעיקר במצבים בהם הייתה קיימת וסת בלתי סדירה לפני ההיריון. במצב כזה מתוקן גיל ההריון, ותאריך הלידה הצפוי משתנה. במרפאתה של ד"ר ילנה קטנוב, המומחית בתחום, נמצאות נשים בכל שלבי ההריון, ואחוז הטעות בקביעת שבוע ההריון נמוך מאד. עם זאת, בדיקת האולטרסאונד מסייעת בחישוב זה, ולכן היא משמעותית ביותר. נשים רבות מגיעות לבדיקת האולטראסאונד עם בן הזוג, על מנת לתת לו להשתתף בחוויה ולראות את הבן או את הבת בפעם הראשונה על המסך.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
בדיקה גניקולוגית
אולטראסאונד גניקולוגי