אולטראסאונד גניקולוגי

אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר כיום, היא פפילומה, על פי הערכות שונות, למעלה משמונים אחוז מהגברים והנשים, עד גיל שישים, נחשפו לווירוס זה פעם אחת לפחות. חלק מהאנשים אשר נחשפו לווירוס, גילו אחרי שסיימו להתמודד איתו שיש להם קונדילומה, מדובר בגידול בעור שמופיע אחרי שנחשפים לווירוס זה. על פי הערכות לפחות עשרה אחוז מהאנשים שנחשפים לפפילומה, נחשפים בסופו של דבר גם לקונדילומה.

כפי שניתן להבין, מדובר בגידול על העור, שניתן לאבחן אותו על מבט באמצעות אולטראסאונד גניקולוגי. אצל נשים נהוג לבצע את הבדיקה באמצעות משטח צוואר הרחם, בדיקות PAP. יש לציין שההמלצה היא לבצע את הבדיקה לפחות פעם בשלוש שנים על מנת לוודא שאין גידולים כאלה. ההמלצה היא גם לחזור על הבדיקה, מאחר והתוצאות שלה אינן מוחלטות. בדיקה נוספת שיש לווצא היא PCR, והיא מומלצת לנשים שנמצאו נגועות בווירוס או שכאלה עברו טיפולים שונים ויש צורך לבדוק שהן לא נדבקו גם בקונדילומה.

בשני המקרים, הבדיקות מתבצעות על ידי גניקולוגית במרפאה, כאשר הבדיקה הראשונה כלולה בסל התרופות והשנייה לא. חשוב לעבור בדיקות אלו, מאחר ותהליך ההדבקה של העור הנגוע הוא מהיר ובאחוזים גבוהים, מדובר על למעלה מחמישים אחוז כשעור נגוע נוגע בעור לא נגוע. זו הסיבה בין היתר, שקונדילומה, נחשבת כיום לאחת ממחלת המין הנפוצות ביותר בעולם המערבי, כשהערכות מדברות על מיליוני אנשים אשר נדבקים בה מדי שנה. במידה ומבצעים אבחון מהיר באמצעות הבדיקות שתיארנו כאן ובאמצעות אולטרא סאונד גניקולוגי, אז ניתן לזהות בהקדם את הבעיה ולהתמודד איתה.

חשוב לומר, אנחנו מכירים למעלה ממאתיים סוגים של וירוס פפילומה, קונדילומה היא דוגמא אחת לתופעות שעלולות להיווצר כתוצאה מווירוס זה, אך מלבד תופעה זו, ייתכן מאוד שנידבק ממקרים אחרים, לכן חשוב שנהיה כל הזמן עם היד על הדופק, ואם יש צורך ניבדק אצל גניקולוגית או אצל רופא עור מומחה, שידע לאבחן ולטפל בנושא.

נקודה אחרונה, למרות המספרים הגבוהים, היום הרפואה המערבית יודעת לטפל בקונדילומה, ולכן אין מה לחשוש, ברגע שמגלים את הבעיה, אפשר להתמודד ולפתור אותה.

אם גם את חוששת שנדבקת בקונדילומה, את מוזמנת ליצור איתי קשר. שמי ד"ר ילנה קטנוב, אני אשמח לעמוד לרשותך בכל נושא ובכל עניין. את מוזמנת ליצור איתי קשר דרך האתר או בטלפון, אני אקבע לך תור, אבדוק אותך, וביחד נחליט כיצד נטפל בבעיה בהקדם. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
בדיקת גניקולוג
אולטראסאונד גניקולוגי